Oczy zielone mamy zaliczone, brązowe oczy – nic im nie podskoczy. Tymi jakże wdzięcznymi rymami częstochowskimi (ach, po trzykroć rym-cym-cym) wzmiankuję, że dzisiaj przyszła kryska na Matyska i o szczególniejszą uwagę uprasza się posiadaczki tęczówek w kolorze blue. Oczy niebieskie są – stety-niestety – najbardziej wymagające, jeśli chodzi o makijaż. Po części (i to dużej części) dlatego że w ich przypadku najwięcej o gadania ma cała otoczka, czyli kolor włosów i karnacja.

A karnacja najczęściej jest jasna, a włosy blond. To bardzo delikatny typ urody, który z góry wyklucza makijaż agresywny czy intensywny. To, na co mogą sobie pozwolić osoby o ciemnych włosach i ciemnej oprawie oczu (na przykład ja), z klasycznej blondynki zrobiłoby książkową, wulgarną kurtyzanę. Jeszcze gorzej mają rudzielce. Cera naturalnie jaśniutka, włosy naturalnie powalają intensywnym kolorem. Lepiej nie stwarzać im konkurencji w postaci intensywnych cieni, bo można przedobrzyć. Co nie oznacza, że właścicielka niebieskich oczu nie może sobie pozwolić na eksperymenty. Może. Musi je tylko odpowiednio „opakować”.

Opcja bezpieczna

Właściwie można powiedzieć, że bez pudła niebieskookiej pasują cienie w odcieniach brązu. Jeśli nie wie, po jakie sięgnąć, może sięgnąć po te.

niebieskie_oczyŹródło: makijaze.org.pl

I na tym kończy się opcja bezpieczna i zachowawcza. Odcienie brązu od zimnych po ciepłe, ceglaste brązy są mile widziane. Znakomicie kontrastują z tęczówką, ale jej nie przytłaczają. Ale uwaga, nie każdy brąz do niebieskich oczu. Nie, wróć, inaczej. To, na co może sobie pozwolić niebieskooka brunetka, nie sprawdzi się w przypadku niebieskookiego rudzielca. Bo rudzielce bardzo delikatny typ urody reprezentują, a przy niebieskich tęczówkach najwięcej ze wszystkich typów urody ma do powiedzenia oprawa oczu, kolor karnacji i kolor włosów.

Stosunkowo spokojnym odcieniem są też szarości, raczej matowe niż perłowe, nie za ciemne. Niebieskie oko ładnie wygląda w jasnym cieniu uzupełnionym o ciemny eyeliner (taki makijaż a la Marilyn Monroe, wiecie, o co mi chodzi).

Marilyn-Monroe-9412123-1-402

Fotka z www.biography.com

Opcja odważniejsza

W ramach odważniejszych posunięć na niwie opakowywania w kolor niebieskiej tęczówki można sięgnąć po ciemniejsze niż zwykle cienie, ale cały czas pamiętamy, że nie wszystko dla każdego. Makijaż smoky eyes? Proszę uprzejmie, dlaczego nie.

niebieskie_oczy2

Fotka z www.glamki.pl

Cienie srebrne, szare, fioletowe również ciekawie będą wyglądać. Zwłaszcza na te fioletowe warto zwrócić uwagę.

niebieskie_oczy4Fotka z polki.pl

Opcja hardcore’owa

Do odważnych świat należy. Można osiągnąć niesamowite efekty używając cieni żółtych, pomarańczowych, różowych czy czerwonych. Jeśli źle się czujesz z takim makijażem – nic na siłę, odpuść sobie. Jeśli natomiast lubisz wybijać się z tłumu, wychodzić przed szereg i skupiasz na sobie uwagę innych – tak odważny makijaż jest dla ciebie. Pamiętaj jednak – odpowiednio go opakuj. Totalny odjazd dobrze wygląda tylko na wyfotoszopowanych zdjęciach.

niebieskie_oczy3Fotka z w-spodnicy.ofeminin.pl

czerwone_cienie

niebieskie_oczy5Fotka z we-dwoje.pl

niebieskie_oczy6Fotka z wizaz.pl

No dobra, oczy zielone mamy obgadane, brązowe i niebieskie też. Cholera, wychodzi na to, że zawsze i wszędzie można postawić na brązy. Reszta jest opcjonalna 😉

Notka przeniesiona z mojego drugiego bloga „My, babki”.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz